„Karski i władcy ludzkości” w naszej szkole

29 listopada 2017

W poniedziałek gościliśmy reżysera – Sławomira Grünberga, który od 1981 żyje w USA, ale sercem przebywa w Polsce, a szczególnym sentymentem darzy Łódź, gdzie ukończył Filmówkę.

Dokumentalny film jego autorstwa opowiada wstrząsającą historię emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, czyli Jana Karskiego (także związanego z naszym miastem, gdzie się urodził, uczył w gimnazjum).

Poruszające były zarówno archiwalne zdjęcia z getta warszawskiego, obozu koncentracyjnego, jak i łzy tytułowego bohatera, który podczas wywiadu powracał pamięcią do „czasów pogardy” dla człowieka. Z dzisiejszej perspektywy zdumiewające jest, że „władcy ludzkości” (m.in. F. D. Roosevelt, W. Churchill) nie wierzyli lub nie chcieli wierzyć (?) w zagładę Żydów dokonywaną w Europie.

Po projekcji reżyser odpowiadał na nasze pytania i był bardzo pozytywnie zaskoczony ich niebanalnym charakterem (a pytania były różnorodne: od kosztów produkcji do techniki animacji wykorzystanej w filmie dokumentalnym.

Taka lekcja historii zostaje w pamięci na długo.

Wizytę Naszego Gościa zawdzięczamy Muzeum Kinematografii, które organizuje zajęcia filmowe w szkołach w ramach szumnie nazwanej akcji „Odyseja Filmowa 2017”.

Dziękujemy!!! 🙂

Ferie zimowe we WłoszechSmoki w przedszkolu